هر چیزی نباید یک پست وبلاگ باشد؛ استفاده از سیلوها را شروع کنید

در تصمیم گیری برای اینکه محتوای سایت باید چگونه سازمان دهی و مدیریت شوند، مشکل دارید؟ به جای اینکه هر چیزی در وبلاگتان قرار دهید، از ساختار سیلویی استفاده کنید.
چرا هنگامی که متخصصین سئو هر محتوای جدیدی می نویسند، مطالب به ناچار در یک پست به پایان خواهد رسید؟

اکثر شرکت ها مفهوم مبهمی از یک ساختار وب ایجاد می کنند، در واقع وب سایتشان صفحاتی را شامل می شود که محصولات و خدمات ارائه شده را پوشش می دهد و این صفحات تا زمانی که وب سایت دوباره طراحی شود، وجود دارند و به همان حالت هستند. در واقع تمامی مطالب جدید در یک وبلاگ نوشته می شوند. اما وبلاگ ها از نظر ساختاری منطقی نیستند.
بیشتر شرکت ها به جای اینکه تمرکز اصلی خود را بر روی تحقیق و بررسی کلمات کلیدی خود بگذارند و بر روی موضوعات و زیر موضوعات اصلی خود (برای مثال ما در این وب سایت بر روی آموزش سئو تمرکز داریم) برنامه ریزی داشته باشند، با ایجاد چند صفحه در رابطه با خدماتشان کار را به پایان می رسانند و تمامی مطالب و محتوا های خوب، به پست های وبلاگ اضافه می شوند.
درمورد ساختار وب سایت تان فکر کنید، اینکه چگونه کاربران به هر صفحه اضافی هدایت شوند و چگونه می توانید قبل از ساخت وب سایت به صفحات اضافی لینک دهید.(ارتباط منطقی بین صفحات وب سایتتان ایجاد کنید)

در وبلاگ چه چیزی باید قرار بگیرد؟

اخبار، پروفایل های کارمندان، آگهی های شرکت، رسانه ها و سرگرمی های مختلف انواع محتوایی است که باید در وبلاگ شما باشد. هرگونه منابع اطلاعاتی (و یا هر گونه منابعی که متناسب با هر گروه از محتوای سایت است) نباید در قسمت وبلاگ باشد.
اگر نگران این هستید که مطالب صفحات اصلی، خدمات و یا کالاهای شما دیده نشوند می توانید یک پست در این رابطه تهیه کنید و در وبلاگ خود پست کرده، به قسمت مورد نظرتان لینک دهید.

یک وبلاگ شبیه به چیست؟

یک وبلاگ به طور کلی جدا از یک وب سایت به نظر می رسد، تا جایی که اساسأ وب سایت را می توان به دو بخش تقسیم کرد.
از دیدگاه یک خزنده (موتور جستجوی پیمایشی)، وبلاگ ممکن است یک بخش مجزا باشد. وبلاگ ها معمولأ ساختاری یک نواخت دارند، گاهی اوقات بر اساس رده بندی ها (که کمی بهتر است) و یا گاهی اوقات بر اساس تاریخ (که معمولأ بدتر است) دسته بندی می شوند.

ساختار تخت (هموار و مسطح) در مقابل ساختار عمیق سایت

ساختار عمودی وافقی

ساختار تخت  و یا «معماری افقی» چیزی است که به طور معمول در وبلاگ ها استفاده می شود. همچنین بسیاری از متخصصین سئو ساختاری مسطح را برای وب سایت ها توصیه می کنند. اما الویت با یک ساختار عمیق است که « معماری عمودی » هم نامیده می شود .
ساختارهای معماری عمودی، گروه بندی مطالب و جابجایی بین مطالب سایت برای رسیدن به مطلب و موضوع مورد نظر را آسان می کند. همچنین ساختارهای عمیق، درک معیارها در هر سطح را آسان تر می کند.

ساختار سیلویی

ساختار سیلویی نوعی از ساختارهای  معماری عمیق است که به شیوه ای منطقی سازمان یافته است. گروه بندی سلسله مراتبی بر اساس موضوعات اصلی و مباحث فرعی تعیین می شود؛ محتوای موضعی مربوطه باید ساختاری نزدیک به ساختار دیگر محتوای موضعی مربوطه داشته باشند. سیلوها اساسأ شیوه ای برای مجزا کردن محتوای وب سایت در دسته بندی های مختلف است.
هر چه یک سیلو محتوای موضعی مربوطه بیشتری را تحت پوشش قرار دهد، محتوای موضعی مربوطه سایت تان بیشتر به چشم گوگل خواهد آمد. اگر تمام عبارات عمده جستجو را که افراد هنگام جستجو برای یک موضوع استفاده می کنند، پوشش دهید،  وب سایت شما در نتایج سرچ ظاهر می شود و بر روی آن کلیک می شود) بعد از مدتی به بهترین نتیجه خواهید رسید.
این موضوع را جدی بگیرید و هر جستجو درهر موضوعی را پوشش دهید و برنده شوید. این کاری است که سیلو ها انجام می دهند. آنها ایده های اصلی شما را میگیرند، آنها را به بخش های کوچکتر تقسیم می کنند تا زمانی که  صفحاتی داشته باشید که پاسخگوی خواسته های کاربران مربوطه باشند.
با هم یک مثال را بررسی میکنیم:
اگر کلمه ” بازاریابی دیجیتال” را به عنوان سیلوی اصلی در نظر بگیرید، می توانی تعداد زیادی از عناوین فرعی مربوطه پیدا کنید که می شوند سیلوهای ثانویه مانند: سئو، PPC ( پرداخت به ازای هر کلیک : سبکی از بازاریابی اینترنتی که درآن تبلیغ کنندگان هر بار یکی از تبلیغات آنها کلیک شد، هزینه ای پرداخت می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین زمینه مطالعه مقاله دیجیتال مارکتینگ را به شما ییشنهاد میکنیم )، بازاریابی محتوا، رسانه های اجتماعی، تجربه کاربران و غیره خواهد بود. می توانید سیلوهای بیشتری را زیر مجموعه هر یک از این موضوعات، بر مبنای موضوع ذکر شده پیدا  کنید.
به عنوان مثال ممکن است در زیرمجموعه ” بازاریابی محتوا”  سیلوهای اضافه شده مانند ” استراتژی محتوا” ، ایجاد محتوا” و “انواع محتوا” را ببینید. هر یک از این سیلو ها می توانند به سیلوهای بیشتری تجزیه شوند اما درنهایت به جای سیلوهای جدید و یا ایده های موضعی، می توانید محتوای بیشتر پیدا کنید که جوابگوی نیازهای کاربران باشد.
به عنوان مثال ” استراتژی محتوا” ممکن است بیشتر تجزیه شود و ” تقویم سرمقاله ای” را هم شامل شود . ” تقویم سرمقاله ای” (تقویم سرمقاله برای کنترل انتشار مطالب استفاده می شود) تقریبأ آخرین موضوع در این زنجیره خواهد بود و به جای موضوعات فرعی جدید، کلمات کلیدی در مورد این امر می تواند ایده های هم سطح صفحه بیشتری به شرح زیر ایجاد کند :
•    چگونگی ایجاد تقویم سرمقاله ای
•    نمونه های تقویم سرمقاله ای
•    ایده های تقویم سرمقاله ای
•    قالب های تقویم سرمقاله ای
•    تقویم سرمقاله ای برای رسانه های اجتماعی
•    نرم افزار تقویم سرمقاله ای
•    پلاگین تقویم سرمقاله ای
این موارد فقط جستجوهایی نیستند که افراد استفاده خواهند کرد، بلکه پیش زمینه ارزشمندی در نوع اطلاعاتی که در مورد تقویم سرمقاله ای ممکن است برای قرار دادن در یک صفحه نیاز داشته باشید را فراهم میکند.
ممکن است لازم باشد برخی از این ایده ها مربوطه در صفحات دیگر درج شوند. فرض کنید فردی دنبال چگونگی ایجاد یک تقویم سرمقاله ای باشد، این شخص همچنین به اطلاعاتی از قبیل : نمونه ها یا قالب ها و یا نرم افزار و پلاگین و پیشنهادات  نیاز خواهد داشت. این ها اطلاعات مرتبط با موضوع هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند.

تصویر زیر نمونه ای از تقویم سرمقاله ای است.

تقویم سرمقاله ای

کلیک های بیشتری از صفحه اصلی وب سایت

رایج ترین بحثی که بر علیه ساختار معماری عمیق یک وب سایت  شنیده می شود این است که هر صفحه باید چند کلیک از صفحه اصلی داشته باشد. اگر کل ترافیک به صفحه اصلی وب سایت می آید و شما بر روی آن دسته از کاربران که روی وبلاگ شما کلیک کرده و مطالب را می خوانند تمرکز کنید،  دچار اشتباه می شوید.
نگرش خود را عوض کنید؛ بزرگترین متصدی محتوای موفقیت آمیز از افراد نمی خواهد وب سایت را مرور نماید. کلیک بیش از حد یک استدلال ضعیف است. وقتی یک وب سایت می سازید، با تعدادی از موضوعات اصلی یا فرعی که  منطقی است شروع کنید. نه کمتر نه بیشتر.
این استدلال حتی برای یک وبلاگ هم منطقی نیست. چون کاربر مجبور است روی وبلاگ کلیک کند، احتمالأ یک دسته بندی از موضوعات را انتخاب می کند، اما بعد چه اتفاقی میافتد؟ قبل از کلیک بر روی مقاله، شماره صفحه را حدس می زند؟ اصلأ منطقی نیست.

لینک دهی داخلی

برگردیم به ایده ی تقسیم وب سایت، لینک های اخلی اغلب با یک وبلاگ در نظر گرفته نمی شوند. وبلاگ ها معمولأ به صفحات محصول یا خدمات لینک خواهند شد ، اما این صفحات به ندرت به وبلاگ لینک می دهند . این لینک دهی یک طرفه جالب  نیست ، اما بیش از حد متداول شده است.
اگر یک ساختار سیلویی مناسب ایجاد کنید، کار لینک دهی داخلی آسانتر خواهد شد. در واقع هر سیلو به احتمال زیاد  موضوعات را در گروه های مشابه، همانند صفحات در سطح بالا، به صفحات همان سطح و یا پایین تر لینک خواهد کرد.
طراحی و برنامه ریزی برای لینک کردن صفحات مرتبط به یکدیگر شامل لینک در خود مطالب، بازگشت به محتوای قبلی و اضافه کردن لینک به محتوای جدیدتر را فراموش نکنید. لازم است از قبل درباره سیلو ها فکر کنید و اجازه ی تغییر منو و انتقال داخلی صفحات سایت را برای بهره مندی کامل از ساختار سیلو بدهید.
ارسال پست در مورد یک موضوع در یک بخش از سایت و لینک دهی به آن در یک بخش کاملأ متفاوت از وب سایت، عجیب است اما این اتفاق در مورد یک وبلاگ رخ می دهد. داشتن محتوا در یک ساختار سیلویی منطقی، امکان لینک دهی داخلی آسان تر و گروه های موضعی مربوطه بیشتری از صفحات را فراهم می کند.
هنگامی که یک مطلب در وبلاگ ایجاد می کنید، درباره اینکه محتوا بهتر است در کدام بخش از وب سایت قرار گیرند، فکر کنید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)