امروزه هر کسی شروع به وبلاگ نویسی و ایجاد یک وبلاگ کرده است اما اکثر افراد مراحل مورد نیاز بهینه سازی وبلاگ شان را برای کاربران و موتورهای جستجو نادیده می گیرند. همانطور که می دانید هدف از آموزش سئو، آموزش بهینه سازی برای موتورهای جستجو است که به دنبال آن جذب کاربر و بالا رفتن رتبه وب سایت را داریم. یک وبلاگ همچنان که مرتبط با یک تجارت و کسب و کار است می تواند یک وبلاگ شخصی نیز باشد.
اما وبلاگ تان خواه تجاری باشد یا شخصی باید آن را هم برای مخاطبین و هم برای موتور های جستجو بهینه سازی نمائید (در نهایت هدف شما جذب مخاطب و حفظ آنهاست). متأسفانه گام مهمی که اکثریت وبلاگ ها به نظر می رسد از آن صرف نظر می کنند سئو است. حتی وبلاگ هایی که مخاطب زیادی دارند و پتانسیل زیادی برای کسب درآمد دارند. اگر با صاحبان بعضی از این وبلاگها درباره سئو صحبت کردید و با سوال “سئو چیست؟” مواجه شدید تعجب نکنید.:))

در هر صورت بهینه سازی یک وبلاگ کمی متفاوت تر از بهینه سازی موتور جستجوی استاندارد وب سایت است. به ویژه به دلیل اینکه اکثر وبلاگ ها بر روی سیستم های وبلاگدهی اجرا می شوند و بر روی دامنه ی شخص دیگری فعالیت می کنند. این مسائل مربوط به طراحی است  که می تواند برای وبلاگ منحصر به فرد باشد و تأثیر چشمگیری بر روی رتبه بندی وبلاگ داشته باشد.

سئو وبلاگ
هنگامی که برای وبلاگ یک قالب وبلاگ طراحی شده ی جدید راه اندازی می کنید، بسیاری از طراحان وبلاگ بر روی آنچه که شما دنبال می کنید، تمرکز می کنند. اما متأسفانه برای وبلاگ نویسان به جز طراحان بزرگ وبلاگ که خود سئوکار هستند، بدین معنی است که طراحی مورد استفاده برای وبلاگ عملأ  به رتبه بندی  شما در موتورهای جستجو لطمه می زند. با اینکه ممکن است طراحی وبلاگ عالی باشد و برای کاربران جذاب به نظر بیاید اما ممکن است کاربران جدید به دلیل اینکه وبلاگ اساسأ در موتورهای جستجو به خوبی رتبه بندی و ایندکس نشده است نتوانند آن را بیابند.
همچنین هنگامی که وبلاگ را برای کاربر بهینه سازی کنید، باعث می شود کاربر به آسانی و بدون هیچ دردسری جذب وبلاگ شود و سایر سایت ها و یا مطالب وبلاگ ها را کنار بگذارد. تکرار بازدیدها و برگشت به وبلاگ، نقطه قوت وبلاگ است. بنابراین پیگیری و اجرای نکات بهینه سازی، وسیله ای است که باعث می شود کاربر دوباره از وبلاگ بازدید نماید.
قطعأ مواردی برای بررسی و تثبیت وجود که باه شما کمک می کند که اطمینان حاصل کنید که وبلاگتان در موتورهای جستجو حضوری  چشمگیر داشته باشد.
در ادامه رهنمودهایی برای نحوه ی بهینه سازی وبلاگ ها هم برای کاربر و هم موتورهای جستجو ارئه می شود:

1)    حذف قالب پیش فرض وبلاگ

یک طراح وبلاگ برای ایجاد یک قالب بی نظیر استخدام کنید یا حداقل از برخی از قالب های سفارشی آماده که به صورت رایگان در دسترس است استفاده نمائید و با یک لوگوی منحصر به فرد و ارتقای جزئی رنگ قالب، آن را سفارشی نمائید.

2)    پرهیز از استفاده ی طرح های رنگی بد

 ممکن است رنگ مورد علاقه ی شما صورتی گرم یا سبز آهکی باشد، اما باید آنچه که مخاطب انتظار خواهد داشت را در نظر بگیرید. این رنگ ها ممکن است متناسب با یک سایت در رده نوجوانان باشد، اما برای وبلاگ یک شرکت تولیدی لباس مردانه بسیار نامناسب و بی جا می باشد.
همچنین علاقه مندان به بازی جز یک پشت زمینه ی سیاه در یک وبلاگ ایکس باکس 360 به چیز دیگری فکر نخواهند کرد اما این رنگ نیز ممکن است در سایت های مربوط به والدین یا سایت های بارداری ترسناک به نظر برسد. بنابراین همچنان که به دنبال ایجاد یک ترکیب رنگ خوب برای وبلاگ تان هستید، تجربه  و انتظارات کاربران را در نظر بگیرید.

3)    فید آر اس اس

اطمینان حاصل شود که فید آر اس اس در دسترس باشد. بسیاری از سرویسهای وبلاگدهی به طور اتوماتیک آر اس اس ندارند، بنابراین بایستی آن را به وبلاگ اضافه نمائید. پس از اینکه آر اس اس را اضافه نمودید، اطمینان حاصل کنید که این لینک های آر اس اس در نقطه ی معلومی وجود دارند. آر اس اس را خیلی پایین تر از 20 پست ارسالی اخیر خود، یا دور از صفحه ی درباره ی ما،  پنهان نکنید. تمامی این لینک های عضویت ر درا نوار کناری وبلاگ قرار دهید، جایی که دقیقأ در معرض دید عموم باشد.

4)    ارائه ی دکمه های عضویت فید و آر اس اس

هنگامی که کاربران می خواهند به عضویت یک وبلاگ درآیند، اغلب به دنبال لوگوی نارنجی رنگ آر اس اس می باشند. بنابراین اضافه نمودن فیدهای محبوب  به وبلاگ حائز اهمیت است تا کاربران به راحتی بتوانند با یک کلیک در فیدهایتان عضو شوند.

5)    ارائه ی پست ها از طریق پست الکترونیکی(ایمیل)

برخی از افراد از فیدهای آر اس اس استفاده نمی کنند. بنابراین گزینه ای جهت ارائه ی پست های وبلاگ از طریق ایمیل فراهم نمائید. فراموش نکنید که ایمیل مارکتینگ یکی از ارکان اصلی در بحث دیجیتال مارکتینگ است.

6)    تصمیم بگیرید که تمامی فید ها یا قسمتی از آن را ارائه دهید

این یک سلیقه ی شخصی است و اغلب به فضای تجاری که در رابطه با آن وبلاگ نویسی می نمائید بستگی دارد. یک راهکار ارائه ی دو فید است. راهکار دیگر یک فید تبلیغاتی است که تمام فید ها شامل یک فید تبلیغاتی آر اس اس را در بر می گیرد و راهکار بعدی استفاده از گزیده ای از یک فید تبلیغاتی رایگان است که در آن تبلیغات توسط کاربران مشاهده نمی شود اما در واقع باید پست ارسالی شما را در وبلاگ به منظور خواندن تمام مطالب وبلاگ مشاهده نمایند. اما در نهایت به سلیقه ی شخصی و سلیقه ی مخاطبین شما بستگی دارد.

7)    نوشتن و ارسال گزیده ها/ توضیحات متقاعد کننده

Snippet در واقع بخش برگزیده ای از یک تعریف و مفهوم را ارئه می دهد.
چنان چه از گزیده های مختصر (snippet) برای فید آر اس اس خود استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که کابران با  کلیک بر روی یک داستان و مطلب جالب، به خواندن تمامی مطالب سایت و وبلاگ تشویق می شوند تا متقاعد شده و در سایت بمانند.
با این کار مخاطبان بیشتری نسبت به زمانی که با استفاده از گزینه های پیش فرض، تعدادی از لغات اولیه در پست های وبلاگ به  عنوان بخش برگزیده انتخاب میکنید.
برای ایجاد علاقه در کاربر و کلیک بر روی مطالب، از گزیده های منسوب به خودتان استفاده نمائید.

8)    دقت کنید که چگونه می نویسید (در ارسال مطالب دقت کنید)

متأسفانه برخی از وبلاگ نویسان عادت به نوشتن مطالب با جزئیات دقیق و پاراگراف های طولانی دارند و همچنین از فونت هایی با اندازه های کوچک استفاده می کنند.  چنانچه در بین این مطالب بخواهید دنبال بخش معینی از مطلب بگردید، بسیار سخت خواهد بود. درنتیجه حتی درصورت تمایل و علاقه به مطلب، اغلب به دلیل اینکه نحوه نوشتن مطلب خسته کننده است، از خواندن آن صرف نظر می شود.

9)    ویرایشگرهای املایی

درست نویسی نیز شایان توجه است. از بین ابزارهای کنترل املایی، ابزاری را به مرورگر خود اضافه نمائید و متون خود را قبل از انتشار در وبلاگ، سریعأ از نظراملایی بررسی نمائید. متون ارسالی در وبلاگ ها کم و بیش غلط های املایی دارند و ممکن است نادیده گرفته شوند. اما چنانچه کابر با سیلی از غلط های املایی مواجه شود، صریحأ از وبلاگ  ناامید شده و لغو عضویت کرده و با وبلاگ شما خداحافظی خواهد کرد.:)

10)    فونت نگاری ها

از فونت های خوانا استفاده نمائید. برخی از وبلاگ نویسان گمان می کنند تبدیل دست خط شان به یک فونت سفارشی برای وبلاگ یا استفاده از فونت های مرسوم و شیک که متناسب با طرح بندی دفترچه خاطرات است، وبلاگ را جذاب می نماید. اما تمامی کاربران فونت های عجیب و غریب نصب نمی نمایند و این بدین معنی است که این افراد فونت وبلاگ را به صورت استاندارد مانند Times New Roman مشاهده خواهند کرد و این موضوع  واقعأ می تواند دیدگاه ها را نسبت به وبلاگ تغییر دهد. بنابراین در مطالب و ارسال های خود در وبلاگ ها،  بجای فونت های طراحی شده از فونت های استاندارد و با اندازه های استاندارد استفاده نمائید.

11)    کنترل و هدایت وبلاگ را فراموش ننمائید

آیا وبلاگ بخشی از یک سایت بزرگتر، مانند وبلاگ یک سازمان بر روی سایت یک شرکت اصلی است؟ در وبلاگ خود فقط  به صفحه ی اصلی وبلاگ لینک ندهید. سرفصل های اخیر خود را بر روی سایت اصلی و در نوار کناری،  به منظور تشویق و ترغیب بازدیدکنندگان برای بازید وبلاگ قرار دهید.

12)    سرعت دامنه ی میزبان شما چقدر است؟

در برخی از وبلاگ ها، هنگامی که بر روی آر اس اس کلیک می کنید، زمان پاسخگویی و انتظار برای رسیدن به مطالب اصلی وبلاگ حدود 10% زمان شما را به خود اختصاص می دهند.  مخاطبین خود را به خاطر کند بودن سرعت بارگذاری وبلاگ از دست ندهید. مناسب ترین زمان برای بارگذاری یک صفحه 30 ثانیه است که زمانی کاملأ معقول می باشد.

13)    پرهیز از استفاده ی ابزارک (ویجت) اضافی

قطعأ ویجت های جالبی وجود دارد که می توانید به وبلاگتان اضافه نمائید، مثلا فال حافظ و یا بارش برف و باران در صفحه وبلاگ. اما بخاطر داشته باشید که داشتن تعداد زیاد جاوا اسکریپت ها ممکن است سرعت سایت را کند نماید. بنابراین سرعت بارگذاری و بارگذاری به موقع سایت را قربانی ویجت های زیبا و غیرضروری ننمائید.

14)    استفاده از عناوین توصیفی

برخی از نرم افزارهای وبلاگ درواقع  باعث می شوند عناوین وارده شما، در صفحات نتایج موتور جستجو بسیار تکراری به نظر بیایند و حتی با وجود عناوینی که به خوبی بهینه سازی شده اند، در نتایج جستجو می تواند پایین تر از آنچه که باید باشند، قرار بگیرند. به استثنای اینکه به عنوان یک وبلاگ با نفوذ در آن بازار به خوبی شناخته شده باشید، نام وبلاگ به سادگی باعث هدر رفتن فضای حیاتیِ شروع عنوان برچسب شده و موجب می شود تمامی عناوین وارده در نتایج جستجو ناقص باشند. مطمئن شوید که عناوین شما در واقع سبب ارتقای کیفیت مطلب می شود و مخاطب در ارتباط با موضوع وبلاگ و مطالب آن دچار سردرگمی نمی شود. در حالی که مخاطبان کمتری دارید و وابسته به موتورهای جستجو هستید تا کاربران بیشتری را مجذوب وبلاگ نمایند،  گام اول این است که شما باید وبلاگ تان را بهینه سازی نمائید.

15)    دستورات CSS وبلاگ خود را بررسی کنید

کدهای CSS که دستورالمل هایی ساده برای سبک دهی (به فونت ها ، فاصله ها ، رنگ ها و غیره ) به عناصر موجود در صفحات وب) هستند را بررسی نمائید. بسیاری از وبلاگ ها برای ایجاد استایل دلخواه از طراحی های زیادی استفاده می نمایند. در حالی که اکثر طراحان، کدهای CSS را در یک فایل دیگر ذخیره میکنند، هنوز هم برخی از طراحان وبلاگ کدهای CSS خود را به جای قرار دادن در یک فایل خارجی، بر روی صفحات قالب شخصی قرار می دهند. زمانی که این کدها را در یک فایل خارجی قرار نمی دهید، این کار باعث بی نظمی در صفحات و در مهمترین بخش صفحه – عنوان متن – می شود. استفاده از CSS  در فایل خارجی باعث تمیزتر شدن کدهای برنامه نویسی تان می شود، تغییرات آتی را آسان می کند و همچنین دید شما را بیشتر به طراحی معطوف می کند.

16)    به طور مستمر پست ارسال نمائید

هرچه به صورت مکرر و با اصول منظم بیشتری پست ارسال نمائید ، به احتمال زیاد ربات گوگل و سایر ربات ها به طور منظم و سریع تر وبلاگ شما را پیمایش و بازدید و آنالیز می کنند. چنانچه یک بار در ماه پست ارسال نمائید، بیشتر زمان می برد تا گوگل متوجه بروزرسانی دوباره ی وبلاگ شما شود. سایت هایی که با فاصله زمانی کم بروزرسانی می شوند برای گوگل محبوبیت بیشتری دارند، بنابراین این موضوع باعث می شود که فید این سایت را به ربات خود معرفی نماید.

17)    انتشار لینک های محبوب

اگر درباره ی یک موضوع یا داستان وبلاگ نویسی میکنید، داستان اصلی وهمچنین تفسیر مربوط به آن را لینک نمائید. اغلب اوقات انجام این کار باعث می شود سایر وبلاگ نویسان از وجود وبلاگ شما آگاه شوند. در واقع احتمال کلیک کردن و مشاهده ی مطالب و وبلاگ هایی که در آن فعالیت داشته اید از جانب آنها و سایر کاربران افزایش خواهد یافت.

18)    آگاهی از متون قابل کلیک در یک لینک

هنگامی که به وبلاگ کسی یا حتی وبلاگ قبلی بر روی سایت خود تان لینک می دهید، مطمئن باشید که لینک دهی به خوبی صورت پذیرد.  این بدین معناست که هنگام  لینک دهی به وبلاگ دیگر به جای لینک ” اینجا را کلیک نمائید” (click here )،  با استفاده ازیک متن قابل کلیک و مرتبط با موضوع وبلاگ (مثلا مطلبتان را با عنوان “کارشناس سئو” لینک کنید) ، لینک دهی نمائید.

19)    روایات و داستان های منحصر به فرد ایجاد نمائید

وبلاگ نویسان تبادل لینک با یکدیگر را دوست دارند. هنگامی که مطالب وبلاگ اصلی را می نویسید،  با مطرح کردن دوباره ی مطالب قديمی به صورتی جدید، احتمال اینکه وبلاگ تان به اندازه ی کافی  مورد علاقه ی کاربران واقع شود و تبادل لینک و گفتگو درباره ی آن را افزایش خواهد داد. بنابراین ممکن است مخاطبان وبلاگی که با آن تبادل لینک کرده اید مطالب شما را دنبال کرده و درباره ی آن اظهار نظر نمایند. در صورتی که خوش  شانس باشید این موضوع اپیدمی خواهد شد. بدین معنی که ناگهان به نظر می رسد که هر وبلاگ نویسی در فضای تجاری شما درباره ی آنچه که نوشته اید گفتگو می نماید.

20)    از یک افزونه (پلاگین) برای نمایش پست های مرتبط استفاده نمائید

وقتی کاربری به وب سایت شما مراجعه می نماید مطالب بیشتری از سایت را مطالعه می نماید و از این طریق بازدید مطالب شما بالا می رود. بنابراین برای نمایش مطالب مرتبط در وب سایت خود  می توانید از این پلاگین ها استفاده نمایید. این کار علاوه بر اینکه باعث می شود کاربران مقالات مرتبط  با مقاله ی فعلی را در وب سایت شما دنبال نمایند، امکان لینک دهی از صفحه ی فعلی به مطالب قبلی را نیز فراهم می نماید. اغلب مقالات قدیمی تر لابلای بسیاری از صفحات بایگانی شده ی سایت و مقالات دیگر گم می شوند، بنابراین با این روش حتی با یک کلیک بیشتر، امکان نمایش دوباره ی مطالب با ارزشی که ماه ها و سال ها قبل نوشته اید در موتورهای جستجو فراهم خواهد شد. افزونه های نمایش مطالب مرتبط بسیاری وجود دارد که بسته پلت فرم وبلاگ تان می توانید از آنها استفاده نمائید.

21)    پینگ کردن (مکانیزیم مطلع کردن موتورهای جستجو از بروز رسانی های محتوای سایت) سایت های دیگر

پینگ کردن

هنگامی که یک مطلب جدید اضافه می نمائید، ممکن است بخواهید سایت های دیگری از این موضوع مطلع شوند که  شما بر روی وب سایت خویش وب نوشت جدید ارسال نموده اید. همچنین میتوانید به منظور ایندکس سریع مطلب خود درموتور جستجوی وبلاگ گوگل ، جستجوی بلاگ گوگل را  در blogsearch.google.com پینگ نمائید . پینگ کردن خودکار گزینه ای در صفحه ی کنترل (کنترل پانل) بسیاری از سیستم عامل های وبلاگ مانند وردپرس و سیستم های متغیر است که به صورت خودکار بعد از انتشار هر مطلب پینگ کردن را انجام می دهند. Ping-o-Matic  سرویس ارائه نموده است که امکان انتخاب سریع آنچه که باید پینگ شود را فراهم می نماید.

22)    دامنه ی شخصی خود را داشته باشید

همیشه فکر نکنید که سرویس وبلاگدهی رایگانی که از سایت شما پشتیبانی می نماید، همیشگی خواهد بود. چه اتفاقی خواهد اگر کاربران وفاداری جذب کنید و سرانجام یک روز متوجه شوید سرویس وبلاگدهی، به دلیل اینکه از رده خارج شده است دیگر کار نمی کند؟ به جای نگرانی از فهرست بندی مجدد وبلاگی که به خوبی رتبه بندی شده است و اینک باید در یک دامنه ی جدید قرار گیرد، اطمینان حاصل کنید که یک آدرس اینترنتی در اختیار موتور جستجو قرار داده اید که همواره وبلاگ شما را خواهد یافت. پس یک دامنه بخرید و آدرس وبلاگتان را روی آن ست کنید.

23)    مدیریت نظرات اسپم شده

یاهو یا گوگل در صورت مشاهده ی حجم عظیمی از لینک های هرزنامه ای (اسپم)  در سایت تان، آن را در شمار سایت های فاقد کیفیت یا با کیفیت پایین که ارسال کننده ی اسپم هستند قلمداد می نماید. به منظور مدیریت اسپم ها از یکی از ابزارهای بسیاری که در بازار موجود می باشند برای سیستم عامل ویلاگ خود استفاده نمائید.

24)    از یک ساختار مناسب برای آدرس اینترنتی استفاده نمائید

از پیوند های یکتا (لینک های دائمی) مانند www.yourblogsite.com/?p=123 استفاده ننمائید. بجای آن از www.yourblogsite.com/2007/01/01/blog_entry_title_here استفاده نمائید. اکثر سیستم عامل های وبلاگ نویسی امکان تغییر لینک های دائمی استاندارد و شماره دار به سبکی که همساز با موتورهای جستجو هستند را فراهم می نمایند. تنها درصورتی که  پلت فرم وبلاگ مورد استفاده ی شما دارای آدرس های اینترنتی پویای نامتعارفی برای هر وب نوشته باشد، باید اطمینان حاصل کنید که رباتها برای ایجاد یک ساختار مناسب، به راحتی می توانند آنها را بررسی و بازنویسی نمایند .

25)    استفاده از دسته بندی / طبقه بندی های عالی

هنگامی که یک پست می نویسید ، آن را در 1 تا 3 دسته بندی متفاوت اما مرتبط با پست قرار دهید. از اضافه نمودن 10 زیرمجموعه ی متفاوت به موضوع مقاله و ترغیب بی مورد خوداری نمائید، زیرا این کار صرفأ موجب می شود تأثیر و بازدهی آن از بین برود. اما چنانچه مطالب مهمی درباره موضوع بنویسید، کاربر تمامی پست های ارسالی در ارتباط با موضوع را به آسانی خواهد یافت، زیرا به ناچار بر روی لینک مربوط به آن، در بالا یا پایین صفحه کلیک می نمایند.

برخی از وبلاگ نویسان اصرار دارند که رتبه بندی موتور جستجو به طور طبیعی، برای افرادی که صبر می کنند صورت می پذیرد، واقعأ چه کسی می خواهد دست روی دست بگذارد تا گوگل، وبلاگش را بدون بهینه سازی رتبه بندی نماید؟
هنگامی که یک وبلاگ نویس میخواهد وبلاگش را برای موتورهای جستجو بهینه سازی نماید، با چندین چالش مواجه خواهد شد و باعث می شود با کمی تلاش و نوشتن، ربات ها شروع به رتبه بندی کنند. کسب اطمینان از بهینه سازی شدن وبلاگ به مراتب آسانتر از تلاش کردن برای حل کردن این مسئله است که چرا  بعد از 6 ماه تازه صفحه وبلاگ در گوگل فهرست بندی شده است .

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)