بعد از طراحی سایت و پیاده سازی آن به طور کامل، اقدام بعدی به منظور پیشرفت سایت و بالا رفتن رتبه سایت، سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است.  راهکارهای ارائه شده دراین مقاله در زمینه محتوای سایت، HTML و ساختار سایت است که با رعایت و انجام آن ها مطمئنا سئو سایت خود را بهبود خواهید بخشید. چنانچه اطلاعات دقیق در زمینه سئو ندارید، حتما قبل از شروع به بهینه سازی برای موتور جستجو، با یک متخصص سئو مشاوره داشته باشید.

محتوا : کیفیت

کیفیت محتوا

همانطور که بارها گفته شد، محتوا پادشاه است. کیفیت در طول سال های اخیر یک موضوع بحث برانگیز بزرگی، مخصوصأ  در مورد موضوعاتی مانند تعداد کلمات و محتوای عمیق و مفهومی تبدیل شده است.
بسیاری از وب سایت ها، علی الخصوص وب سایت های تجاری که در تلاش هستند تا محتوای جدید ارسال نمایند، این روند را ادامه می دهند.
مثلأ یک وبلاگ لیستی از 10 کتاب پرمخاطب را در یک مقاله شامل 10 عکس کوچک و نام کتاب ها، منتشر کرده است که به یک فروشگاه اینترنتی کتاب لینک کرده است. در طرف مقابل صفحات و مقالاتی با محتوای 1500 کلمه یا بیشتر هستند. وب سایت ها با این سبک و سیاق تولید محتوا موفق به نظر می رسند، بنابراین منطقی تر این است که زمان و هزینه ای که صرف تولید چندین محتوای کوتاه و مختصر میکنید را صرف تولید محتوای یک مقاله مفهومی و پرمعنی کنید.

  • مقاله یا محتوا را با ایده و موضوعات جالب و اطلاعات دقیق تکمیل و منتشر نمائید.
  • محتوای منتشر شده خود را از نظر دستورات املایی و دستور زبان کامل و دقیق بررسی کنید.
  • هر مطلبی را ذکر ننمائید.

محتوا : کلمات کلیدی

جستجوی کلیدواژه هنوز هم مبنا و اساس سئوی داخلی (On-page SEO) است. بعد از بروزرسانی وب سایت، درباره موقعیتی که موضوعات به واسطه سرچ کلمات کلیدی شان در نتایج جستجو کسب می کنند، بحث و تحقیق میکنیم.

گوگل گام بزرگی در شناسایی واژه های مترادف و گروه بندی مفهومی برداشته است که حتی بعضی آن را مرگ کلیدواژه طولانی می دانند.
توصیه می شود که هر صفحه یک موضوع مجزا و منحصر به فرد داشته باشد. از ایجاد صفحات متعدد درباره ی مطالب یکسان، به منظور بهینه سازی کلمات کلیدی مختلف اجتناب نمائید. در عوض این مطالب را به صفحات منفرد که محتوای خوبی دارند، لینک نمائید و آنها را برای کلیدواژه های متعدد بهینه سازی نمائید. این کار می تواند دلیل مناسبی برای استفاده از محتوای طولانی باشد.

محتوا : تعهد و پذیرش

منظور از پذیرش و جذابیت سایت این است که آیا می توانید بازدید کنندگان را متقاعد کنید تا زمانی را صرف خواندن مطالبتان نمایند یا اینکه کاربران سریعأ از خواندن مطالبتان صرف نظر می کنند؟
باز هم مطالب بامعنی و مفهومی کلید و راه حل این کار است. آیا مطلبی را منتشر کرده اید که مخاطبتان یا افراد موردنظر بخواهند آن را بخوانند یا شاید چون اخیرأ هیچ مطلبی منتشر نکرده اید صرفا بخاطر بروز رسانی وب سایتتان، به صورت اتفاقی مطلبی را بر روی سایت قرار داده اید؟
گیرایی و جذابیت فقط به مطالب و محتوای متنی سایت محدود نمی شود، بلکه جذابیت طراحی صفحه وب به همان اندازه مهم است. کلمات نباید فقط خوانده شوند تا جالب توجه باشند،  بلکه باید به خودی خود خوب به نظر برسند. خوانایی، طرح بندی و چیدمان صفحه و انتخاب فونت برای نوشتن مطلب و فاصله ی خطوط را شامل می شود. علاوه براین، به جستجو و لینک دهی به سایر مطالب نیز باید توجه شود، زیرا این کارها می توانند تاثیر شگرفی در زمان و مقدار ترافیک سایت و سایر معیارهای جذب کاربر مانند زمان حضور در سایت (bounce rates) یا صفحه داشته باشند.

محتوا : تبلیغات

بخش دیگر طرح بندی و چیدمان صفحه، موقعیت تبلیغات است. موتور جستجو برای داشتن تبلیغات شما را جریمه نخواهند کرد. آنچه که موتورهای جستجو جریمه خواهند کرد تبلیغات زیاد و جای گیری نامناسب آنهاست. علاوه براین، برای نمایش تبلیغات، در روند لینک دهی تبلیغات متنی محتاط باشید. اطمینان حاصل کنید که از نظر محتوا مناسب باشند و این موضوع را به کاربرانتان اعلام کنید که این مقاله صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و شما آنها را پیگیری و تایید نمی نمائید. توصیه می شود اینگونه تبلیغات های متنی حذف شوند. چنانچه از تبلیغات پاپ آپ استفاده می نمائید، اطمینان حاصل نمائید که این تبلیغات ها در روند قابلیت جستجوی موتورهای جستجو در صفحات سایت تان مداخله ای ندارند. ( برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله “نکاتی درباره صفحه فرود” مراجعه کنید)

محتوا : تازگی و سرزندگی

محتوای جدید فقط ارسال مطالب درباره ی مباحث و موضوعات داغ سایت نیست نکته مهم و قابل توجه این است که شما مطالب جدید را طبق یک روال منظم منتشر کنید. اهمیت مطالب جدید فقط در جذب مخاطبین و کاربران نیست، بلکه این محتوا خزیدن (crawl) و عمق جستجو را بهبود می نماید که در نهایت باعث پیشرفت وبالا رفتن رتبه وب سایت شما می شود.
طبق قاعده و اصول و در زمان مرتبی تولید محتوا و درج مقاله در وب سایتتان را انجام دهید ولی این به این معنا نیست که هر محتوایی را در وب سایت قرار دهید فقط به این دلیل که وب سایتتان در تاریخ منظمی آبدیت شود.

به محتوایتان به عنوان ابزاری برای ایجاد اعتماد و آگاهی فکر کنید. این بدین معناست که باید مطالب را فراتر از آنچه درباره شرکت تان و محصولات و سرویس هایش است، بنویسید. وسیع تر و گسترده تر بیاندیشید و منبعی واقعی، مشهود و قانونی برای اهداف تجاری خود و افراد و کمپین های به خدمت گرفته شده برای هدف های تجاریتان باشید.

یک تقویم فراهم کنید و تاریخ و محتوایی که باید در سایت منتشر کنید را در آن درج کنید. اتخاذ چنین شیوه ی گسترده ای اطلاعات بیشتری برای نوشتن در اختیارتان خواهد گذاشت و به شما امکان می دهد بر روی موضوعاتی که وابسته به اهداف تجاری تان هستند تمرکز نمائید. این شیوه نوعی از محتواست که بواسطه ی آن می توان مخاطب جذب کرد.

HTML: عناوین و سرتیترها

برچسب های عنوان

برچسب های عنوان (Title tags) بلافاصله مورد توجه واقع می شوند. قواعد مرسومِ نوشتن برچسب های عنوان بهینه سازی شده و سرفصل ها تغییر نکرده است. پیش بینی می شود که موتورهای جستجو (مخصوصأ گوگل) الگوریتم برچسب های عنوان را بیشتر بازنویسی نمایند.

چنانچه مشاهده نمودید گوگل برچسبهای عنوان شما را بازنویسی نموده است، HTML خود را به همان متنی که گوگل در صفحات نتایج موتور جستجو ارائه نموده است تغییر دهید. سپس مشاهده کنید چه اتفاقی برای شاخص های عملکردی میافتد. اگر شاهد رشد و پیشرفت این شاخص ها هستید، یک برنامه وسیع بهینه سازی برچسب عنوان می تواند ارزشمند بودن آن را اثبات نماید. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید.

وب سایت ما با آدرس www.getstat.ir ب کلمه آنالیز سئو در صفحه اول گوگل است. عنوانی که برای این صفحه در نظر گرفته ایم کلمات : آنالیز آنلاین سئو سایت | آنالیز سئو | آنالیز سایت| بررسی رایگان سئو سایت | گت استت هستند اما چیزی که گوگل در نتایج جستجو نمایش می دهد “آنالیز سئو” است.

گت استت

به ماهیت جستجو و بهینه سازی کلمات کلیدی متعدد مراجعه کنید، هنگامی که بهینه سازی موضوع و مطالب را انجام می دهید، باید بدانید در عنوان H1 از کدام کلیدواژه ها استفاده کرده اید. همانطور که به دنبال واژه های مترادف می گردید و از آن ها استفاده می کنید، توجه داشته باشید که کدام واژه یا عبارت دقیق ترین جستجوهای مطابق با آنها را به خود اختصاص داده اند و از آنها اسنفاده کنید.

HTML: توضیحات (Description)

برای هر صفحه توضیحات مجزایی بنویسید. این توضیحات رتبه بندی تان را تغییر نمی دهند، بلکه توضیحات مناسب می توانند میزان کلیلک خوری ( نرخ کلیک شدن ) را افزایش دهند. چون کاربر کاملا متقاعد می شود که در صفحه مورد نظر راجع به چه موضوعی صحبت شده است.
طول و اندازه توضیحات معمولأ باید 150 کاراکتر باشد. در واقع، اندازه واقعی توضیحات بستگی به عرض پیکسل ترکیبی تمام نمادها و کاراکترها دارد، اما از نظر علمی اطمینان حاصل کنید که توضیحات تان، هنگامی که در نتایج ظاهر می شوند، به صورت کامل نمایش داده می شوند.
صفحاتی که در نتایج جستجو بالا می آیند را بررسی کنید و در نظر داشته باشید که بخشی از توضیحات که در زیر هر لینک ظاهر می شود، توضیحات مربوط به آن صفحه باشند و اطلاعات مفیدی به کاربر بدهند. این بخش قسمتی است که بسیاری از سایت های تجاری و برندها می توانند روی آن مانور بدهند و باعث پیشرفتشان می شود. برای مثال اگر صفحه ای در زمینه آموزش سئو دارید، در توضیحات به مباحثی که در این صفحه آموزش داده میشود اشاره کنید. مثل : آموزش سئو داخلی سایت، اموزش سئو محلی سایت و …

توضیحات Description

HTML: استفاده از میکرودیتاها

میکرودیتاها که به زودی به طور مفصل راجع به این مبحث مقاله ای منتشر خواهیم کرد، همواره مبحث مهمی هستند. استفاده از میکرودیتاها باعث نمایش اطلاعات بیشتری در رابطه با موضوعی که کاربر سرچ کرده است می شود. اولین سوال این است که برای بهینه سازی سازمانی و طبیعی موتور جستجو باید از آن استفاده کرد یا نه؟ برخی از کارشناسان استفاده از میکرودیتاها را دوست ندارند، زیرا نمی خواهند در ارائه اطلاعات به موتورهای جستجو در قالبی که بازدیدی ایجاد نمی کند، کمک نمایند و معتقدند با اینکار کاربر اطلاعات مورد نیاز خود را به راحتی دریافت میکند و میزان کلیک خوری وب سایت کاهش می باید.
به عنوان مثال چنانچه اسم تیم فوتبال موردعلاقه ی خود را تایپ نمائید، گوگل اطلاعاتی درباره ی آن تیم از قبیل جدول زمانی بازی ها و .. را  در صفحات نتایج جستجوی موتور جستجو به شما نشان می دهد. یا اگر عبارت samsung galaxy note 8 را در گوگل جستجو کنید در نتایج جستجو چنین چیزی را مشاهده میکنید.

سامسونگ گلکسی
گوگل ، بینگ و یاهو قصد دارند اطلاعات را همانطور که خود می خواهند و به شکلی که خود مایل هستند و بدون توجه به آنچه کاربر نیاز دارد نمایش دهند.
فرم های دیگر میکرودیتاها، مانند برچسب های  مؤلف و ناشر (author and publisher tags)، چندان بحث برانگیز نیستند.

HTML: چگالی کلمات کلیدی و عناصر پنهانی و مخفی

عوامل رتبه بندی منفی مانند چگالی کلمات کلیدی و متون مخفی بسیار قدیمی هستند که بسیاری از متخصصین آنها را به عنوان بهینه سازی موتور جستجوی 101 حذف می نمایند. متأسفانه همیشه تا این حد آسان نیست.
چگالی کلمات کلیدی قطعا در بهینه سازی وب سایت شما نقش مثبتی دارد. اما یک روش غیر حرفه ای در بالا بردن چگالی کلمات کلیدی این است که در بخشی از صفحه سایت بخش اعظمی از کلمات کلیدی را درج کنید و رنگ آن را تغییر دهید طوری که برای کاربر قابل مشاهده نباشد. از چنین روشی استفاده نکنید 😐 اصولی کار کردن را به استفاده از روش های کلاه سیاه ترجیح دهید.

معماری و ساختار : پیمایش(Crawl)

بهینه سازهای موتور جستجو به اندازه ی کافی به مبحث پیمایش اهمیت نمی دهند. پیمایش دستور نسبتأ وسیعی است ، اما بسیاری از ما آن را نادیده می گیریم تا اینکه با پیغام های خطا مواجه شویم. مسلمأ می خواهید اطمینان حاصل کنید که موتور جستجو می تواند تمامی صفحات و وب سایت تان را بپیماید.
 بخاطر داشته باشید که چنانچه نمی خواهید روند رتبه بندی صفحات سایت تان خراب شود برای صفحاتی که می خواهید بوسیله موتورهای جستجو نادیده گرفته شوند از meta noindex استفاده کنید، نه robots.txt .
نگرانی دیگری که باید داشت این است که موتورهای جستجو بروزرسانی صفحات موجود را بموقع دریافت کرده و می پیمایند. اگر چنین چیزی در وب سایت شما اتفاق نمی افتد به 2 مساله مربوط می شود. دومین آتوریتی (domain authority) که همان رتبه و ارزش دامنه شماست و مورد دیگر رتبه صفحه (PageRank) است.
ترفندهایی برای حل این معضل وجود دارد، مثلأ از صفحه اصلی یا صفحات تراز اول وب سایتتان که رتبه مناسبی دارند به صفحات بروز رسانی شده لینک دهید.
شیوه سالم تر و ایمن تر این است که اطمینان حاصل شود که محتوایی که در حال بروزرسانی است، به طور طبیعی به مطالبی که اعتبار بالاتری دارند، نزدیک باشد. یا روش مناسب، ایجاد لینک های داخلی مجاز از محتوای مرتبط است که رتبه بندی خود را خارج از سایت دارند.
تمام محتوای سایت نباید همیشه پیمایش شوند. برنامه بندی موتورهای جستجو به صورت متناوب محتوای سایت را پیمایش و بررسی می نمایند. برنامه بندی پیمایش وب سایت تان را مدیریت کرده و از آن به خوبی استفاده نمائید.

معماری و ساختار : محتوای تکراری

نگران مطالب تکراری نباشید. گوگل این مطالب و محتوای تکراری را تشخیص خواهد داد و یک آدرس را در صفحه نتایج موتور جستجو ارائه می نماید.
این مطلب چندان عجیبی نیست، گوگل گاهی اوقات کلأ پیرامون این موضوع  فعالیت می نماید. ابزارهای وب مستر پارامترهای شناسایی اتوماتیکی دارند که گاهی اوقات محتوای تکراری را مورد بحث قرار میدهند.
گوگل صرفأ یک موتور جستجو نیست و در واقع همیشه به شیوه ای که گوگل خود اعلام کرده است، عمل نمی نماید. مدیریت محتوای تکراری خود را با جلوگیری یا از بین بردن تا آنجا که ممکن است، ادامه دهید. یک ترفند عمومی این است که شما مطلبتان را بدون اینکه  URL آن عوض شود، در چند صفحه نشر می دهید. 
جای تعجب نیست اگر گوگل وب سایت هایی را که از چنین گمراهی های فنی استفاده می نمایند شدیدأ جریمه نماید. موتور های جستجو تمایل به تحمیل مجازات های سبک تری برای وب سایت های بی زیان خواهند داشت. اما همانطور که مطمئن و قابل اعتماد هستند، همچنین به همان اندازه خصومت آمیز و جسور هستند.

معماری و ساختار : سرعت سایت

سرعت سایت

بسیاری از وب سایت ها نمی خواهند منافع سئو را از افزایش سرعت وب سایت شان ببینند.گوکل همواره گفته تنها بخش اندکی از سایت ها توسط این بخش از الگوریتم رتبه بندی تحت تاثیر قرار می گیرند. در حقیقت بهترین تست سرعت این است که لپ تاپ خود را به یک کافه محلی برده و پیرامون سایت تان جستجو نمائید. چنانچه منتظر بارگذاری صفحات نماندید، بنابرابن احتمالأ سرعت سایت تان مناسب است.
سایت هایی که از این قضیه مستثنی هستند، سایت های تجارت الکترونیکی هستند که سرمایه گذاری های کلانی در این زمینه کرده اند. در این وب سایت ها حتی افزایش سرعت سایت به اندازه چند میلی ثانیه باعث افزایش فروش می شود.

معماری و ساختار : آدرس های اینترنتی

آدرس های اینترنتی ساده و خوانا فقط در مورد بهینه سازی موتورهای جستجو نیست. با مرورگرهای چند زبانه ای امروزی، کاربران احتمالأ آدرس های اینترنتی تان را بیشتر از برچسب های عنوان مشاهده می نمایند.
هنگام مشاهده ی صفحات نتایج موتور جستجو، آدرس های خوانا به احتمال زیاد بیشتر از آدرس ها ی بی معنی کلیک خواهند شد. چنانچه سیستم مدیریت محتوای شما قادر به ایجاد آدرس های خوانا و مبتنی بر برچسب های عنوان نیست، یا امکان بهینه سازی آدرس های اینترنتی را فراهم نمی نماید، شاید زمان بازبینی و بازرسی سیستم مدیریت محتوا فرا رسیده است.

معماری و ساختار : تلفن همراه

طراحی ریسپانسیو

گوگل و بینگ به این توافق رسیده اند که پیکربندی ایده آل برای وب سایت ها، داشتن مجموعه ی واحدی از آدرس های اینترنتی برای تمامی دستگاه ها است و استفاده از طراحی وب سایت کارآمد به منظور ارائه ی آدرس ها مطابق با دستگاه ها است. تمام سیستم های مدیریت محتوا و یا طراحان وب سایت نمی توانند ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن را پشتیبانی کنند.
چنانچه می توانید مطابق گفته ی گوکل و بینگ اقدام نمائید، این کار را انجام دهید . اما اگر نمی توانید یا دلیل مناسبی برای انجام ندادن این کار دارید، لازم است از برچسب های متعارفی استفاده  نمائید که به کامل ترین نسخه از هر صفحه اشاره می کند و تغییر مسیرهایی که بر اساس پلت فرم مرورگر برای اندازه ی صفحه نمایش است را بکار گیرید.
تا زمانی که وب سایت تان با همه ی بازدیدکنندگان به طور یکسان برخورد نماید و استثنایی برای عنکبوت های موتور جستجو قائل نباشد، در معرض هیچ مجازاتی از جانب موتورهای جستجو قرار نخواهید گرفت. در واقع، این شیوه مشابه تغییر مسیرهای خودکار کاربران است که بستگی به موقعیت جغرافیایی و اولویت زبان بازدید کنندگان دارد.

در نهایت این موضوع را در نظر داشته باشید که با فراگیر شدن تلفن های همراه هوشمند  مسملا حجم بالایی از کاربران شما از تلفن همراه وارد وب سایت شما می شوند. چه اتفاقی می افتد اگر صفحات سایت شما ریسپانسیو نباشد؟!!! خروج از سایت شما و وارد شدن به یک وب سایت دیگر که مطمئنا وب سایت رقیب شماست.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)